Hit enter after type your search item

Το γκολ του Τσαούση ήταν αρκετό στον Βόλο για να πάρει το τρίποντο, με την Ξάνθη να παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Το ματς είχε σχετικά καλό ρυθμό από το ξεκίνημα του, με την Ξάνθη να πατάει καλύτερα και να έχει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 16′ με την κεφαλιά του Λισγάρα που απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Γκουαροτσένα. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 30′, όταν ο Τεϊσέρα τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Μπαριέντος, για να ακολουθήσει στο 43′ νέα καλή στιγμή με κεφαλιά -ξανά- του Λισγάρα.

Κι όμως, παρά το γεγονός ότι οι Ακρίτες ήταν αυτοί που πλησίασαν περισσότερο στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αυτός που το πέτυχε ήταν ο Βόλος, με τον Μάντζη να βγαίνει στην αντεπίθεση καινα δίνει τη σωστή στιγμή στον Τσαούση, ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Άμπαντ και άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον αυτό που ήθελαν, η Ξάνθη παρουσιάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο χειρότερη σε σχέση με το πρώτο και έτσι τα λεπτά περνούσαν με τους Θεσσαλούς να διατηρούν εύκολα το προβάδισμα, παρά τις αλλαγές του Νίκου Καραγεωργίου που έψαχνε τη λύση. Όσο κι αν την έψαχνε, όμως, δεν κατάφερε να τη βρει ποτέ, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει ως το τέλος.

Έτσι, ο Βόλος με το τρίποντο έπιασε στους 30 βαθμούς την ΑΕΛ, ενώ η Ξάνθη παρέμεινε στους 18 και δεν είναι καθόλου σίγουρη για την παραμονή της στη Super League 1.

Βόλος: Μελίσσας, Διαμάντης, Οικονόμου, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσαούσης (88′ Μπαλογιάννης), Ζοάο Ράφαελ (80′ Λύρατζης), Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Μαξ, Μάντζης (93′ Κάσες).

Ξάνθη: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Καμαρά (54′ Τερκί), Κοβάτσεβιτς (70′ Μουλέν), Στάρτζεον, Τεϊσέιρα (30′ Μπαριέντος), Ντε Αμορίμ (70′ Τζουρίτσκοβιτς), Φοσέ (53′ Κάστρο).